Chesterovy poznámky

Jmenuju se Chester Horizont a do kapsle jsem se dostal jako nováček. Prošel jsem výcvikové mise, ze kterých mě nejvíc zaujaly explorační a probovací. Vzhledem k mé nenásilné povaze, jsem tak nějak tušil, že to bude to, čemu se budu se zájmem věnovat. Nicméně explorační jsou hlavně o prozkoumávání vesmíru a já byl z počátku celkem vystrašený letět někde bezcílně a skončil jsem u první díry, do který jsem ale nevlítl. Distribuce nebyla špatná, alespoň trochu cílené cestovní, ale vesmír je tak ohromný, že člověk docela dezorientovaný. Když jsem asi po třetí převážel nějaký panenky, tak jsem si připadal trochu jako blbec a distribuční mise začal přehlížet. Tak tedy jako nerozkoukanému a pro PVP neseznalému, pokračoval jsem v securitkách. Z těch se dá vcelku ze začátku těžit. Jenže pro nováčka co slyší, jaké sumy se točí světem a to, co si může sám dovolit, jsou tak diametrálně odlišné, že to nahlodává psychiku, jak je toho možné dosáhnout a také to láká víc ke kriminalitě.

V té době jsem se seznámil s těžařem. Poskytl mi pár cenných rad, ale převážně mě spíš zahltil informacemi, které jsem v ten moment neuměl využít a jak uložit. Přivedl mě ale k myšlence vlastní corpy kvůli taxám. Ne že by to byla, zároveň při mé samotářské povaze, špatná rada, ale vyřadil jsem se tím ze “školního” chatu, kde bylo mnoho “newbie” dotazů a odpovědí. V podstatě ve mě ten těžař vyvolal pocit, že New Eden je jenom o získávání ISK. Což bylo ještě víc frustrující. Támhle se člověk doslechne, že někdo vydělá 200 milionů za hodinu, na killboardu padají lodě za biliony a já dostanu 50-150k za misi, kterou dělám půl hodiny … Sedím si tak na stanici, piju kafe, kouřím cigára a čumím na holobednu.

No a tady začíná moje cesta za poznáním. Určitě není od věci číst po internetu, co se děje, když někdo pustí nějaké know-how a mít povědomí, co všechno jde dělat. Ale pokud si na to nezačnete přicházet sami, připravíte se o spoustu zábavy z poznávání nepřeberných možností a způsobů docílení.

Jedna velká pyramidová hra.
Je ale o to zajímavější, že pokud se nenecháte strhnout masou, která úspěšnost hodnotí dle skillpointů, killů a jměním ISKů (což ale neznamená, že to nejsou nějaké hodnoty postupu), zjistíte, že v každém tom patře si můžete najít zábavu a těší vás, že jste součástí fungujícího celku (který zkoušíte neustále z nějakého úhlu nahlodávat), zároveň si časem ve hře tříbíte to, co vás baví a čemu se budete chtít víc věnovat. Pyramidová ale proto, že víte, že i ti co jsou pod vámi, zajišťují ten mravenčí život a víte, že bez nich byste se neposouvali nahoru. Zároveň se ale musíte snažit hledat skulinky, kde pokulhává někdo nad vámi. Otevírají se tak možnosti, aby vás někdo následoval, jelikož všechny mechanismy ve hře, nemůže mít jeden člověk pod plnou kontrolou, rostete společně. Celkově ten vesmír má velký potenciál právě v hraní nějaké role a v podstatě jenom čas a poznání odděluje samotné druhy činností.

Contract
Dneska se mi podařilo úspěšně dokončit vytvořený kurýrní contract. Z místa A do místa B (2 skoky). Výdělek pro kurýra 250k + 250k pro mě, vychází to přibližně na npc misi lvl1-2. Mám malou živnost a vytvořenou korpu nevím zatím, moc jak využívat. Proto jsem zkusil svůj vedlejšák přenechat někomu jinému a zároveň z toho něco trhnout. Celkem jsem trnul. První vytvořený contract, počítal jsem ho, aby se to vešlo do běžnýho náklaďáku a trochu z hlouposti (i když záměr byl, aby si to mohli dovolit i začátečníci), dal collateral (záloha, kterou dává kurýr) malinko nižší, než byla hodnota nákladu. To trnutí plynulo z toho, že jsem zjistil, že převážející může do balíku nahlédnout a mohl by tak odhalit skulinku na trhu, kterou jsem si našel. Doptával jsem se na helpdesku, jak to je s tou collateralkou. Náklad nebyl pořád ve stanici (22h od převzetí a jen 2 skoky) a ani záloha nebyla na účtu. Nevím, je-li to tak vskutku, ale helpdesk odpověděl, že collateralku bych dostal až v případě, že by balík otevřel anebo nebyl doručen včas. No a dneska ráno jsem našel balík v cílový stanici. Moje corpa dala poprvé někomu vydělat a mě se zas otevřel nový kousek New Edenu.

Je jeden aspekt hry, který z ní dělá takovou umělou bublinu a vcelku kazí RolePlay prvky a to jsou Alti, kteří farmí, drží společnosti a prohlubují jistý druh schizofrenie. Popravdě, po pár přečtených návodech, jak se věnovat ganku, být pirát, mám také chuť vypustit své zlé alterego :). Už jenom proto, že vím, že bych na to natáhl 1-2 kamarády, kteří rádi bezostyšně sestřelí, co se hýbe a tak trochu to mám i v plánu, ale chtěl bych ty postavy jednoznačně oddělit, frakčně, jejich rolí ve vesmíru a celkově jejich fungování, tak, abych případně prožíval dva různé příběhy. Nicméně s Chesterem mám zatím tolik lítání, že jsem se dostal ke psaní až dneska, když jsem uvízl v kapsli ve wormhole.

Výroba
Určitě by ji neměl nikdo přehlížet. Sice v moment, kdy se necháte naočkovat Technologiema 2, vám bude připadat zbytečný vyrábět tretky za 10ky tisíc. Ale shánění surovin, hledání nejlepších cen a občas nějaká těžba, aby se výrobek dostal pod obvyklou cenu je taky trochu alchymie. Ale už samotné to brouzdání po vesmíru zadělává na zábavu, jen proto, že výhodnější ceny bývají na nebezpečnějších místech (často loot od pirátů). Lítat do low-secu s kocábkama je o štěstí, na bránách téměř vždy někdo sedí, lítat s nima do nuly, to už je opravdu risk. Ale zase ta radost, když se vám povede něco vyvézt a k všemu zhodnotit, je dosti velká. Vzhledem k tomu, že samotná výroba je už i jisté know-how. Poradím jen, vyrábějte, co sami používáte. Jednak je pravděpodobnost, že to bude produkt, který bude také někdo chtít, a zároveň si vytváříte zásobu, že při ztrátě lodi máte bez nákladů hned náhradu. Ještě se mi osvědčilo, využívat lodě (se kterýma tolik nelítám) v hangáru jako sklady pro různé odvětví (pro mě, na prodej, materiály). Filtr v inventáři jde sice nastavovat, ale mě se zatim tato varianta osvědčila více.
První a zatím jediné, toho druhu, setkání s pirátkou. Letím si tak náklaďákem s nějakým bordelem na stanici v lehce okrajové části mého regionu se security statusem 0,4. Již dokuji a najednou se u stanice objevuje loď s červeným blikajícím statusem criminal. Dokovací sekvence byla úspěšně dokončena. Já vezl náklad sem, takže jsem jej úspěšně vyložil, ale co teď. Já a ona (uvědomuji si, že dobré 4/5 altů jsou jen přeoperované ženy) na stanici samy. Co teď. Tak jsem jí zkusil napsat a zkusil jsem to, jako by to byla vskutku dívka. Začal jsem na ní, jakou má povedenou fotku na průkaze, jak je její miliardová bounty působící a jak se k ní dostala. Něco jsme pokecali, upozornila mě, ať se správně nafituju (já nevěděl, která bije, sebou nic do zálohy nevozím a stejně, cpát to na náklaďák nemá moc cenu), tak jsem napsal, že jsem prázdnej a že zkusím štěstí, že warpuju neuvěřitelně rychle. Před stanicí se mi vysmála, Nerus se tam ke všemu nějak šprajcnul, ale asi měla ten den už dost sestřelů a mě se ji zželelo. Nicméně jsem měl pocit, že i mezi piráty jsou lidi, s kterýma se dá komunikovat.
Další setkání s ganky na branách i u stanic byli už většinou s kratším průběhem, ale u těch nebyl ani čas se pokusit o komunikaci . Každopádně vesmír by bez pirátů nebyl to pravé dobrodružství. Jejich záměry jsou sice přízemní a kolikrát podlé (nedávno mě při public security misi lvl2, což je můj strop, a už jsem od npc dostával nafrak, tak tam nalítne blbeček a ještě mě dodělá 🙂 .), ale i tak, prostě bezpečí je jedině na stanicích. A už jsem poznal lidi, co to hrajou jako jedno z vtipných označení – scifi facebook 
U mě se spíš ujal, excel online anebo líp, vesmírný tabulkový procesor. V podstatě splněný sen každého fantasty 🙂

První wormhole
Obchody mi trochu jedou a tak jsem se dnes rozhodl, trochu se vrátit k počátečnímu úmyslu probování. Vybavil jsem si malou frigatku a zkusil okolí. Přirozeně v mé domovině jsem našel jen trénovací. Ve vedlejším jsem už ale našel wormholu. Tuším, že je to ta, u které jsem na začátku skončil z obavy, co bude na druhé straně. V ní jsem našel solární soustavu s pár planetkama a spoustou anomálii. Bavil jsem se přes hodinu jen scanováním, bohužel jen samé gas sity, další dvě díry, až nakonec jedna relic. Po tý době probování jsem bezmyšlenkovitě s radostí vyrazil k místu. Hra mě ale pokaždý dá pěkně přes prsty, když někam bezmyšlenkovitě nalítnu. Takže tři NPC, 5sec a už si to lítám jenom v kapsli… Když jsem byl v lodi, nechápal jsem, jak se někdo může v díře ztratit. Tak teď už to vím, jste bez všech systémů, nikde nic, čeho se chytit. Už vím, na co funguje EVE Rescue :).
Já se sice s dutou hlavou rozhodl pro destrukci, ale nedávno jsem se setkal se stránkama téhle společnosti a vcelku mě zaujala jejich činnost a tak budu zvažovat, nebudu li dělat kroky, abych se mohl dostat k této záchranné jednotce.
Chester o7

waltari

Capsuleer.cz

WALTARI

PROZOVATEL