Vítej v New Edenu

V Bělehradě je sobotní noc a jeden mladý muž se poprvé připojil do EVE Online, online science fiction hry, společně s dalšími 49387 hráči z celého světa, kteří ten den zkoumají 7500 temných hvězdných systémů, které tvoří hvězdný shluk jménem New Eden.

V jednom z těchto systémů tento mladý muž z Bělehradu krouží kolem jednoho z asteroidů. Letí v nováčkovské lodi třídy Venture, je to těžící loď. Tento mladý muž hledá lukrativní rudu v low security systému Tamo v regionu Lonetrek. Jeho těžící lasery pomalu chroustají asteroid. Cargo prostor jeho lodi se pomalu plní scorditem a on nervózně pozoruje přibližující se piráty. Jakmile se jeho cargo celé naplní rychle warpne svou loď k bráně ze systému, proskočí a nastaví autopilota na cestu do systému Jita, nejbližšímu velkému obchodnímu uzlu, tak zvanému trade hubu, kde se setkávají hráči k nákupu a prodeji zboží. Bude moci vytěženou rudu vyklopit z carga a prodat, nevydělá jmění, ale bude to dost k tomu aby postupně naspořil na větší těžební loď.

Když konečně dorazí do hlavní obchodní stanice v Jitě, dá scordite k prodeji na místním trhu a zamíří zpět natěžit další. Ne dlouho potom tuto rudu koupí hráčka, která pracuje jako produktový specialista. Živí se tím, že rudu, kterou koupí zpracuje v rafinerii na malé krystaly minerálů jménem pyerite a tritanium. Prodává je s marží bohatému hráči, který tyto minerály kupuje ve velkých objemech jako investici. Tento hráč má přehled v politice New Edenu a dozvěděl se, že dvě obrovské skupiny hráčů, každá s více než 10.000 členy žijící v nullsec regionech se chystá do války proti sobě. Když tato válka propukne, budou v ní zničeny tisíce lodí, ale těžaři těchto bloků již nebudou v bezpečí natolik, aby stíhali natěžit rudu na výrobu lodí nových. Tento investor spoléhá na to, že tyto skupiny hráčů dřive, nebo později přijdou na Jitu, aby doplnili zásoby a poptávka, která bude vyšší než nabídka, cenu minerálů vystřelí nahoru.

Když tyto aliance hráčů nakoupí pyerite a tritanium nahrnou to do výroby úplně nové třídy lodí …. Titánů. Tyto obrovské lodě vyžadují koordinaci stovek hráčů ochotných přepravit miliony tun minerálů do masivních kapitálních “loděnic”. Tito titány jsou schopny postavit pouze výborně organizované skupiny hráčů a výroba jednoho zabere dva až tři měsíce, ale až bude hotov, bude to síla větší, než cokoliv jiného v EVE. Jsou to tak vzácné lodě, že normální hráč může hrát roky a nikdy žádný nevidět na vlastní oči.

Válčící aliance staví celé letky těchto obrů. Ruda, kterou natěžil náš těžař z Bělehradu, se stane částí výroby Doomsday kanonu titanu třídy Avatar, který někdy v budoucnu zničí jinou obrovskou loď třidy Dreadnought jednou ranou. Toto malé množství rudy, které náš těžař prodal, se brzi stane součástí velkého mezihvězdného konfliktu, boje o sílu mezi desítkami tisíc opravdových lidí.

Středa

O dvacet šest hodin později v Bělehradě je téměř půlnoc a náš osamocený těžař je zpět v Tamo systému regionu Lonetrek a těží v astreroidovém poli a znovu se ze všech sil snaží naplnit nákladní prostor své lodi scorditem. Zůstal vzhůru déle, než obvykle aby si vydělal o trochu peněz navíc, když v tom mu skríží cestu jiní hráči, hráči, které v tomto systému ještě nepotkal. Toho dne v noci se jeho nejhorší sny naplnily. Na overview uvidí cizí loď mířící přímo k němu – pirát. V momentě ho zasáhne paprsek warp scrambleru a hned za ním paprsek laseru. Už nemůže utéct.

Pirát s našim těžařem otevře chat a nabídne mu možnost propuštění i s netknutým kargem – pokud mu zaplatí výkupné. Náš těžař je ve hře nováčkem a nemá dostatek peněz aby zaplatil. Pirát ho bez milosti sestřelí. Než se jeho loď promění v hromadu šrotu, vystřelí jeho únikový pod. Normálně by mu toto dalo šanci na útěk, ale pirát je naštvaný a ve vzteku sestřelí i tento pod. Těžařovo tělo je zničeno a jeho vědomí přesunuto do nového klonu v jednom vzdáleném systému, stejně jako u všech ostatních pilotů v EVE Online.

Vzteky bez sebe, že mu pirát zničil celodenní práci, tento náš těžař kontaktuje přítelkyni, která hraje EVE již delší dobu a požádá ji o půjčku a ona souhlasí. Těžař si koupí novou loď, jde těžit a další den se vrací zpět do Jity. Zadockuje ve stanici a otevře komunitní chat kanál. V Jitě je v tento moment něco přes tisíc lidí a veřejný kanál tohoto systémů přetéká podvodnými nabídkami a kontrakty, stejně jako náboráři různých známých i neznámých korporací, je tu přítomno i pár slušných obchodníku nabízející své zboží. Náš těžař kontaktuje známé lovce hlav s žádostí o pomoc. Tato skupina nájemných lovců jménem Double Tap nakonec souhlasí s férovou cenou kontraktu za zabití onoho piráta a předání jeho mrtvého těla našemu těžaři jako završení kontraktu.

Pátek

Další večer, je pátek a 2000 kilometrů daleko v Moskvě lídr skupiny většinou ruských pilotů připravuje své lidi na nepřátelskou invazi. Sousední Americká aliance získává na popularitě a potřebuje více území kvůli rozrůstající se členské základně. Lídr této americké aliance přesvědčil své hráče, že tato válka je nevyhnutelná a lidé, kterým zaberou území jsou nebezpečný nepřítel, který musí být zničen.

Lídr bránící ruské aliance dá rozkaz třem desítkám pilotů naložit masivní freightery stovkami lodí a přesunout je do jiné stanice, která bude sloužit jako velitelství a hlavní obranná základna. Tam se setká se svými nejlepšími fleetcommandery, aby vytvořili bojový plán, tito fleetcommandeři se pak pro změnu setkají se stovkami pilotů a informují je o tom, jaké lodě se použijí a jaká bude celková strategie.

Sobota

Je sobotní ráno v Chicagu a invaze začala. Lídr americké aliance čekal na víkendovou noc v americkém časovém pásmu, aby zajistil, že jeho piloti se budou mít volný čas a budou se moci zúčastnit. Ruská strana je stejně tak odhodlaná, jako ta americká a nastaví své budíky na 4:00 ráno na jejich straně zeměkoule, vstanou brzy aby mohli čelit první americké vlně.

Stovky hráčů jsou přítomni prvnímu útoku v této kampani – na ruskou základnu. Oslepující záblesky se začnou šířit z Doomsday kanonů titanů a na obou stranách ožívá komunikace jak každý z lídrů rozdává rozkazy a mění strategii za pochodu. Je v sázce kontrola nad stovkami solárních systémů a moc v celém regionu.

Na druhé straně New Edenu hráče průběh ani důsledky této invaze nezajímají.

Skupinka kamarádů je na cestě low security systémem na jihovýchodě a pátrají po pirátech se kterými by se mohli sřetnout. Skupinka roleplayerů loví členy NPC korporace Angel Cartel, vše pro slávu Gallente Federace.

Jiný hráč, který si dal za úkol proletět všechny systémy ve hře, právě dokumentuje 5368 systém ze 7500, které hra obsahuje.

Zloděj si právě vyšlapává svou cestu do vedení nepřátelské aliance předstíráním ochoty a zájmu aby ji jednoho dne mohl okrást o vše co má.

V regionu hned vedle jiný pilot právě natáčí svou siege loď spolu se dvěma stovkami spojenců do útočné pozice a vypálí první výstřel v bitvě, která potrvá šest hodin.

Každý z těchto lidí je skutečná osoba s vlastní povahou a historií. Připojují se z celého světa do tohoto komplexního virtuálního vesmíru a snaží se zanechat stopu v této drsné vizi budoucnosti.

Toto je EVE Online, virtuální vesmír zasazený do vzdálené budoucnosti a hvězdokupy jménem New Eden. Je to svět laserů, vesmírných lodí a lidí kteří pokládají skutečné oběti k vytvoření jména a věhlasu jejich organizace. Byla vydána veřejně v roce 2003 a přežila do dnes a je jedinou hrou, pro kterou jsou základem právě ambice, ústupky, prohannost, zrada, nenávist a jednota tisíců individuálních lidí.

Tento příběh je jen úryvek z mnoha jiných, které obsahuje kniha Andrew Groena The Empires of EVE: History of the great wars of EVE Online.  

Jsem si plně vědom toho, že český člověk by chtěl všechno a zadarmo. Pro ty, kterým se nechce utrácet tisícovka za fyzickou knihu, existuje alternativa v podobě souboru pro Amazon Kindle čtečku, která lze nainstalovat na jakékoliv mobilní zařízení ZDARMA a pro PC je k dispozici na Kindle Cloud Readeru. Za Kindle verzi knihy zaplatíte cca 8 dolarů. Existuje i Audio čtené vydání.

Na cestě je její už druhé vydání a vzhledem k obrovskému úspěchu vydání prvního se dá opět očekávat kvalitní kniha s kvalitními příběhy.
Předobjednávku druhého dílu a objednání dílu prvního knihy, která je pro hráče EVE Online nutností  naleznete zde.

A ne, opravdu není v češtině !!!!

waltari

Capsuleer.cz

WALTARI

PROZOVATEL