Trocha historie: Alternativní cesta

Goonswarm, který dostal v posledních dvou konfliktech, jak se říká lidově, přes držku, hledá alternativní přístup k uskutečnění svých snů o vlastním místě v nullsecu

V červnu 2006 si návštěvníci potemnělé Irské hospody Fado’s mohli všimnout tří chlapů sedících na baru. Fado’s stála na celkem rušné ulici ve Washingtonu D.C., ale měla takovou tu vlastní atmosféru, dalo by se říct vlastní duši a kouzlo. Černé kamenné zdi a krb s černým kotlem, teda ne, že by se někdo v létě, byť v tom roce docela vlhkém, chystal krb zapálit, ale byl tam a byl stylový.

Jedním z mužů byl mladý absolvent právnické fakulty v oboru obhájce podnikového práva. Druhým byl počítačový specialista, který pracoval v oddělení informační bezpečnost pro společnost, která tiskne Bible. Třetím byl odborník na informační technologie amerického ministerstva zahraničí, který měl právě volno mezi misemi na amerických velvyslanectvích v různých zemích světa. Podle objemu alkoholu, který tito tři pánové konzumovali, by nikdo nehádal, že toto setkání byla diplomatická schůzka.

Čekali na stavebního dělníka, byl ruské národnosti, a bydlel v Brooklynu, bude zastupovat mocnou ruskou skupinu pilotů vesmírných lodí v EVE Online. Tato skupina nesla název „Red Alliance“ a tento dělník se jmenoval Michail Romanchenko, ale všichni v EVE ho znali pod jménem jeho postavy, UAxDeath. Tři muži v baru byli ve vedení zpravodajské agentury Goonswarm, The Black Hand. Alexander Gianturco, Sean Conover a Sean Smith, známější vám budou spíše podle svých EVE Online přezdívek. The Mittani, Darius JOHNSON a Vile Rat.

Vile Rat

Darius JOHNSON

The Mittani

UAxDEATH

Obě strany si musely navzájem dokázat, že jsou přesvědčeny a odhodlány dodržet své slovo, proto osobní setkání tváří v tvář. Poté, co byli začátkem dubna 2006 rozdrceni Southern Coalition, vůdci Red Alliance pochopili, že už to nemůžou zvládnout sami, ale stále doufali, že budou mocí v nullsecu nějakým způsobem žít. Jejich houževnatost by jim posloužila jen do určité míry. Ruská komunita byla do značné míry zesměšňována většinou hráčské základny EVE Online. Při zpětném pohledu se zdá, že většina z toho byla vlastně xenofobie, prostě celková averze komunity vůči rusům jako takovým. Američané a Evropané v koalici na jihu démonizovaly Rusy jak to jen šlo.

Rusové měli diplomatické možnosti velmi omezeny a to pouze díky stigmatu, které bylo v této éře hry spojeno s ruskou národností. Ruští hráči byli často stereotypně obviňováni z podvádění nebo z mafiánských praktik. Bylo by pravděpodobně nemožné dokázat, jestli ruští hráči skutečně podváděli častěji než lidé jiných národností, ale osobně mi to přijde nepravděpodobné. Když tedy vůdci Red Alliance Mactep a UAxDeath hledali spojence, hledali někoho, kdo byl stejně nenáviděn jako Rusové. Chtěli vytvořit koalici vyvrhelů. Našli Goonswarm. Gooni byli právě rozdrceni v jejich domovském regionu Syndicate aliancí Band of Brothers a hledali novou strategii.

“Byli totiž nenáviděni – a všichni,” řekl UAxDeath v roce 2014.

Mluvili jsme spolu a zjistili jsme, že máme více než dost společných cílů. Gooni neměli co ztratit, Band of Brothers jim právě nakopali a díky neúctě vůči smrti jednoho z hráčů na ně zbytek EVE nahlížel jako na odpoad. Goonswarm nemohl požádat nikoho lepšího k dojednání této dohody, než právě Vile Rata. Sean Smith totiž strávil většinu času ve společnosti těch nejlepších diplomatů světa v místech jako Bagdád, či Praetoria.

Rusů bylo málo, ale byly to horké hlavy a vysoce kvalifikovaní a výborně trénovaní piloti. Byli to staří veteráni, kteří hru znali zevnitř i zvenčí. Goonswarm byl pravý opak. Měl neuvěřitelné množství pilotů, ale létali na levných lodích, moc toho neuměli a měli málo herních zkušeností a znalostí. Goonswarm byl smolař, byl využíván jako poskok, kterého  všichni ostatní okopávali a zneužívali. Kromě toho, se jednalo o postradatelný asset v bitvách, nebo případně meat shield.

Rusové a Gooni byli společně dokonalí. Byli z opačných stran světa. Primárně američtí Gooni se dobře doplňovali s kompletně ruskou Red Aliance, protože si mohli navzájem během svých mimopracovních hodin krýt záda. Zatímco Goonové spali, Rusové byli vzhůru a naopak. Obě organizace byly stále nezávislé, ale dohodly se, že budou dlouhodobě spolupracovat na dosažení společných cílů. V následující poznámce The Mittani uvedl ve „The State of the Goonion“ své vlastní důvody pro souhlas s unií s Red Alliance. Chronologicky k tomu došlo před událostmi „Ascendant Frontier War“.

Já to vidím tak, že v EVE je pět supervelmocí. Pokud pomineme  fakt, že nás většina z nenávidí, musíme se s jedním z nich skamarádit. Nemusíme být nutně otroci, peti nebo něco takového, ale budeme úzce spolupracujte s jedním z nich jako dlouhodobý partneři. Naše možnost
 
  • 1: Band of Brothers: LOL!
  • 2: Dusk and Dawn: Ztrácí příliš mnoho dreadnoughtů, takže zas tak silní nejsou.
  • 3. Ascendant Frontier: Chcou jenom vydělat prachy, nemají žádnou strategickou iniciativu, a navíc nás prodali BoB
  • 4: Southern Coalition / LV: Prodali nás a nemůžou porazit Rusy ani v poměru 6 000: 800
  • 5: Red Alliance:
    Bojovali během tří let proti přibližně deseti tisícům nepřátel a přežili a prosperovali, nemají vůbec žádné spojence a jsou obviňováni ze všeho z čehož jsme obviňováni i my. Na Reds mě ale opravdu děsí, že nedodržují žádná pravidla spojenectví. Obvykle, pokud porazíte alianci, rozpadne se. Reds ztratili celé své území a stále se vracejí s disciplinovanými, brutálními a účinnými útoky proti nesčetným nepřátelům a jsou v nepřetržitém boji už skoro tři roky. Je to prostě šílené. Osobně vidím Goony jako supervelmoc v kterou se jednou promění. V té společnosti jednou budeme. Buď se spojíme s Reds a způsobíme zmatek, nebo se spojíme s jednou z dalších supervelmocí a budeme proti Reds bojovat. Vidím nás, jak porážíme všechny supervelmoci v EVE Online, ale nevidím nás porážet Rusy. Takže se s nimi budeme muset spojit. ^ _ ^
The Mittani, Goonswarm Spymaster 8. září 2006
 

To, že obě strany nesdílely stejný jazyk, vůbec nepomohlo.
“Bylo to jako mluvit s nasranýma mimozemšťanama nebo tak něco,”
řekl Mittani novináři z webu Shacknews v roce 2007 o dvou ruských vůdcích, Mactepovi a Nyncovi.

Ruština je extrémně neobvyklý jazyk k poslechu, pokud na něj nejste zvyklí.” Mactep má velmi hluboký hlas a zní jako gangster z filmu … Mluvil ke své bandě rusky a to velice rychle a Nync překládal, ale nestíhal.

Překonat tyto rozdíly chtělo mistrovského diplomata a naštěstí pro Goony – jednoho měli. Vile Rat, jeden z těch tří, kteří seděli v baru v irské hospodě Fedo’s. Většina lidí, kteří hrají EVE, se věnují různým činnostem jako je těžba, boje, průzkum a podobně. Pro Vile Rata byla EVE vždy jen o špionáži a diplomacii. Jako spojence neprověřoval jen Red Alliance, prověřoval téměř každého, kdo by mohl potenciálně smlouvu s Goony podepsat. To zahrnovalo i nepřítele Red Alliance, Lotka Volterra. Vile Rat vlastnil v EVE Online mnoho postav. Jako muž s mnoha pasy použil tyto alternativní postavy k infiltraci a skrývání se v řadách Lotky Volterry, přičemž zjišťoval její bohatství, území a vojenskou připravenost.

Když Lotka Volterra vedla útok Southern Coalition na Red Alliance uskutečnila i siege systému C-J6MT, byl tam i Vile Rat.
Později na ten den vzpomínal jako na den, který ho přesvědčit, že Rusové jsou budoucností Goonswarm. Sledoval, jak Lotka Volterra nedokáže porazit ani malou skupinku, která měla desetinu její velikosti.

“Na jedné straně jste měli skupinu, která měla veškerou moc, ale nedostatek vůle k prosazení svých cílů a strategie proti jejich nepřátelům. Na straně druhé jste měli skupinu, která měla málo energie, ale dostatek odvahy a pilotů, že by mohla převzít celý vesmír. “
řekl Vile Rat Shacknews  v roce 2007.

Spojení Goonswarm a Red Alliance mělo být spojení tisíců a tisíců hráčů, včetně těch nejodpornějších spymasterů a bezohledných stratégů, jaké hra kdy viděla, ale stále měli nálepku neschopných pitomců. O osm let později si Gooni stále pamatovali tyto pocity a pamatují si Band of Brothers jako tyrany, kteří Goony opovrhovaly nehledě na to, co dělali.

Darius JOHNSON popsal Band of Brothers jako atlety, kteří se chlubí svými schopnostmi a svými krásnými přítelkyněmi. Byl to stereotyp, který byl stejně nespravedlivý jako jakýkoli jiný stereotyp, ale byl to obraz, který představovalo Band of Brothers v očích mnoha Goonů poté, co se jeden ze členů Band of Brothers chlubil, že je kickboxerem s velmi atraktivní přítelkyní.

Je velmi těžké si ho představit, jako kickboxera, ale stejně jako u mnoha jiných věcí v EVE Online není věrohodnost tak důležitá, jako dopad na morálku.

Red Alliance systém C-J6MT proti invazi Lotka Volterra udrželo ……

….. o tři týdny později, diky dohodě Vile Rata s ruskou Red Alliance, vzniká  spojením Goonswarm, Red Alliance a Tau Ceti RedSwarm Federation a právě toto období katapultuje Goony na výsluní EVE Online i přes všechny jejich neúspěchy….

Tento a dva předchozí články o Goonswarm vznikly z materálů veřejně dostupných na internetu a s použitím knihy
Empires of EVE Volume 1 od Andrew Groena.

waltari

Capsuleer.cz

WALTARI

PROZOVATEL