Konec jedné éry

Pokud jakákoliv skupina ztratí lídra, většinou se to na ní větší či menší měrou odrazí. Ztráta některých lídrů, ať již jakoukoliv cestou v některých případech vedla ke zhoršení už tak špatné situace, ať se podíváme na státy jako Sýrie, Irák, nebo Afghánistán, tak právě v těchto případech hrála ztráta nebo odstranění lídra klíčovou roli v dalším fungování, nebo v těchto případech spíše nefungování i celého státu jako celku. V těchto případech totiž sloužil lídr jako obraz sjednocení.

Toto se nicméně týká videoher úplně minimálním způsobem. V EVE Online však existovala vyjímka. Jak jistě každý starší hráč tuší, mluvím o alianci, nebo protože se nejedná pouze o EVE Online hru, spíše sociální komunitu Goonswarm. Její EVE Online „křídlo“ bylo vedeno člověkem o kterém nějakým způsobem slyšel úplně každý hráč EVE, The Mittani. Měl velmi zvláštní povahu v porovnání s ostatními lídry velkých aliancí v této hře, možná se to vázalo k faktu, že byl povoláním právník. Goonswarm se pod jeho vedením stal jednou z nejdůležitějších entit v EVE, velmi dobře organizovanou a profesionálně vedenou. Připomínal mi stranu ANO, fungoval jako firma, nebo podnik jednoho člověka včetně složek jako HR department. The Mittani převzal vedení po Dariusi Johnsonovi a podařilo se mu postupem času alianci pozvednou z prachu na úroveň jedné z nejprofesionálnějších složek ve hře. Pro většinu členů Goonswarm se začal stávat idolem a v Goonswarm se začal tvořit fenomén, který z reálného života známe jako tzv. kult osobnosti. Jestli byl tento stav zasloužený, nebo ne tady rozebírat nebudu.

Tento kult se za všechny tyto roky pod jeho vedením zažil a nikdo z Goonswarm ho nerozporoval. The Mittani si toho byl velmi dobře vědom a začal tento stav a všeobecnou popularitu více či méně zneužívat. Když člověk pomine jeho někdy nešťastná rozhodnutí ve hře a občasné velmi nepřátelské chování k vlastním členům, jsou tu jeho prohřešky mimo Goonswarm i EVE Online, ale související s EVE Online. Namátkou můžu vybrat rasismus, vyhrožování, online vyhrožování a vyhrožování na sociálních platformách, stalking, online stalking, sexismus, doxing, zneužití osobních údajů a mnohonásobné porušení GDPR (tento případ řešila i policie), nabádání k, nebo podpora v  sebevraždě a mnoho dalšího. Výborný lídr, ale hodný člověk vypadá jinak.

Před zhruba týdnem nicméně situace v Goonswarm po vyjádřeních Mittaniho, které nemůže akceptovat snad nikdo a nikde, patrne ani Boko Haram začala bublat natolik, že se The Mittani začal řešit v rámci vedení Goonswarm, které se patrně v už tak vyhrocené situaci začalo řídit podle slov Karla Marxe, že náboženství je opium lidstva, řeklo, že už stačilo a na tenhle kult Mittaniho osobnosti vzalo buldozer. Situace musela být opravdu vážná, protože složky vedení Goonswarm přišly pro radu i za lídry u kterých by to člověk nikdy nečekal vzhledem k rozložení moci v EVE jako např. LadyScarlet, Hedliner, již nehrající Carneros či Vince Draken, kteří byli podle některých vyjádření ze strany Goonswarm nečekaně vstřícní a velmi ochotní.

Co přesně tomuto předcházelo tu vypisovat nebudu, stačí si přečíst reddit/r/Eve kde je 97% příspěvků právě k momentální situaci v Goonech. Nicméně v konečném výsledku se Goonswarmu podařilo se Mittaniho konečně zbavit snad nadobro, sám rezignoval na všechny funkce v Goonswarm a celou nepříjemnou situaci Mittaniho nepřijatelného chování vůči vlastním hráčům si vzal do rukou CCP Dopamine a když bůh dá, už ho nikdy neuvidíme. Blahopřeji Goonswarm k tomuto vítězství a přeji dobrou ruku při výběru lídra nového, je jich u vás spousta.
Snad malá rada, bacha na řitilezi typu DaBigRedBoat, ti nejsou zrovna bodrá volba

Já jsem ho měl celkem rád (LOL!), ale jak se říká u nás na Moravě …. Na každů sviňu sa nekde vaří voda.
Takže Good riddance hajzle

o7

waltari

Člen korporace Militaris Industries v alianci Northern Coalition. Provozovatel Capsuleer.cz

WALTARI

PROZOVATEL