Kouzla v M2-XFE

Úvodní obrázek CCP Games

Druhého ledna 2021 se všechny strany momentálního konfliktu v EVE Online známého jako World War Bee 2, rozhodly pokračovat v tom, co bylo načnuto jen dva dny předtím. Zde jsem o tom krátce psal. První část bitvy v systému M2-XFE CCP opět vynesla na výsluní MMO světa a bude se o ní zase chvíli psát jako o nekrvavější řeži v dějinách EVE Online, která dalece předčila rekord nastavený v minulosti bitvou v systému B-R5RB.
Ztráty hráčů v lodích a vybavení se obligátně přepočítávají na reálné peníze, je tu totiž tato možnost díky PLEX, který určí koeficient ISK/normální peníze. V historické bitvě v B-R5RB lehlo popelem něco málo přes 300 tisíc amerických dolarů a to i díky 75 titanům, které v ní byly zničeny. 
Bitva v M2-XFE měla za následek spálení cca 345 tisíc dolarů v lodích a modulech, nicméně v tomto případě bylo oněch zničených titan lodí 251 avšak díky inflaci herní měny ISK během let mezi B-R5RB a M2-XFE a velmi snadné dostupnosti prosředků na výrobu těchto titanů potřebných, to přepočtem vychází obdobně.

Začátek druhé části tohoto masakru vypadal slibně, všechny strany v plné zbroji čekaly na odmávnutí tohoto závodu na patrně velmi dlouhou trať v podobě začátku armor timeru Keepstaru Imperia o který se celou dobu jednalo. Ano, vše vypadalo slibně, nicméně zdání někdy klame. Domácí Imperium supercaptal fleeta seděla na Keepstaru pod kterým byla uvězněna téměř celá supercapital fleeta koalice PAPI v moři Warp Disruption bublin, vzhledem k tomuto faktu byla odlognuta a čekající na povel k lognutí do hry. Celkem se v M2-XFE a přilehlých systémech postupně nashromáždilo necelých 14 tisíc pilotů, kteří, jak doufala většina lídrů koalice PAPI, nebudou chtít vstoupit do systému najednou, to by asi neklaplo.
Jenže jak se lidově říká “chyba lávky”. Strategický lídr aliance TEST Alliance please ignore s herním nickem Vily, neunesl tíhu čekání a ve snaze o … nemám tušení o co, ale o něco určitě, nařídil svým ovečkám naskákat nové supercapital posily do M2-XFE.

Tohoto nového vývoje si ke svému zděšení všimli další dva lídři z koalice PAPI a to Gobbins, lídr Pandemic Horde a Vince Draken, lídr Northern Coalition. Nezbylo nic jiného, než postupně začít logovat zmiňovanou supercapital fleetu odloglou v bublinách a začala nová řež. První titany tříd Ragnarok a Erebus začaly padat jako hrušky, okamžitě se aktivoval již folklorní prvek EVE Online v podobě TiDi (Time Dilation), která okamžitě vystřelila na nejvyšší možnou hodnotu a jelikož posily TEST stále a stále přicházely, začaly se dít čáry a kouzla a vůbec všemožné divné věci. Keepstaru o který se vlastně celou dobu jednalo, se nikdo ani nedotkl, tudíž se bez jakékoliv intervence opravil. 
Pár stručných příkladů:

  • Některé titany a supercaierry aliancí Pandemic Horde a NCdot přesto, že skočily do M2-XFE, nikdy neopustily systém T5ZI-S, což je staging system koalice PAPI.
  • Některé z Titanů, které padly za oběť připraveným silám Imperia a jsou uvedeny v konečném sumáři bitvy, do sytému M2-XFE nikdy neskočily, nemohly být tudíž sestřeleni.
  • Některé hráče, piloty oněch titanů, kteří se do systému přesunuli aby bojovali, uvítala černá obrazovka s kolečkem kapacitoru lodi a to bylo vše co viděli po celou dobu střetu.
  • Na druhý den někteří hráči hlásili duplicitní lodě, jedna a ta samá loď byla přítomna v systemu T5ZI-S, ale zároveň i v M2-XFE. Tomuto efektu se říká ghost loď.

Toto je pouze velmi malinký výčet večera plného zázraků, které hráči EVE Online ještě nezažili a chtělo by se říci nezažijí, ale tomu já bohužel nevěřím. 

Netrvalo dlouho a CCP Games přišlo s vlastním vysvětlením situace kolem tohoto průseru. Dle jejich úvahy je příčina celé nešťastné události v bezprecedentním počtu přítomných pilotů. Takovéto kvantum lidí, je podle vyjádření dev teamu, velice nemilé a rozhodně žádným způsobem nepřispívá ke stabilitě serveru. Nicméně velmi se hodí jako PR materiál pro CCP Games, žeano. 
Každopádně celé vyjádření developera hry se smrsklo na velmi stručné “já nic já muzikant” a “rozbili jste si to sami”.
V této druhé části bitvy bylo sestřeleno nějakých 165 titanů koalice PAPI z čehož 90 se záhadně znovuobjevilo v systému T5ZS-I bez jediného škrábance. CCP Games jasně řeklo, že žádným způsobem nebude zasahovat do průběhu hry ani po tomto incidentu a vše ponechá jak je

Pro mne je to velké zklamání, přál jsem si, aby se tato bitva uskutečnila. Momentálně sedí v M2-XFE uvězněný neznámý počet PAPI lodí, bez možnosti jakékoli záchrany. Není to vítězství proto, že jsme sestřelili pár dalších titánů, je to vítězství proto, že ostatní jsou v M2-XFE stále uvězněni.

Asher Elias
Fleet Commander a Sky Marshall
Goonwaffe
Goonswarm Federation

Přeci jen. Bylo rozhodnutí PAPI jít do souboje s dvojnásobným počtem hráčů, než který byl server EVE Online kdy schopen unést správné?

Po mých zkušenostech s takovými souboji, ne. Bohužel musíme začít hrát tím nudným způsobem. CCP nikdy nepřišlo a neřeklo “hele nemůžeme zaručit stabilitu při takové akci”. Vždycky se ozvou až Node crashne, nebo se něco posere a pak vydají další oficiální vyjádření, které vlastně říká “Ale vy vlastně ani nemůžete dělat to, co se snažíte dělat”

Vince Draken
Lídr aliance Northern Coalition. a kolice PanFam
The Northerners, Northern Coalition.

Pro všechny zúčastněné je tento výsledek zklamáním, každý, nehledě na příslušnost k té, či oné straně, se na tento souboj těšil i když bylo předem jasné, že TiDi uhodí opět v plné síle. Nicméně obě strany akceptují výsledek, ono jim stejně nic jiného nezbývá. Vyvstává otázka, jestli po této zkušenosti má cenu pokračovat. Obě strany totiž disponují obrovskými počty hráčů a lodí, nicméně pokud tyto nemohou použít, je všechno snažení k ničemu. Časem se ukáže jak se tahle situace kolem dalšího postupu ve WWB2 vyvine a jestli se k tomuto incidentu nějak vyjádří i CSM (Council of Stellar Management) při dalším jednání s CCP Games, v tomto koncilu zástupců hráčů mají totiž účastníci tohoto konfliktu docela početné zastoupení. Nutno však říci, že momentálně probíhají všechna jednání mezi CCP a CSM kvůli Covid-19 prostřednictvím video konferencí a tato jednání se přeci jen liší od jednání osobních. Na dálku se dá slíbit cokoliv. 

Doporučuju si přečíst i artikl na serveru Polygon.

waltari

Capsuleer.cz

WALTARI

PROZOVATEL