MINING – Přežití 1 / 2

HIGH-SEC MINING
Jsou dvě často opakovaná “pravidla” EVE online, která je vhodné zmínit. “Nelétej, co si nemůžeš dovolit nahradit.” a “Vydockováním se dobrovolně vystavuješ PVP.”
V mnoha ohledech je high-sec nebezpečnější, než jiné oblasti vesmíru. PVP v high-secu je nejvíce jednostranné z celé hry. Mechaniky high-secu se zdají být navrhnuté tak, aby zabránil útoku na hráče, ale ve skutečnosti jen vytvářejí pravidla, jejichž znalost umožňuje útočníkům zcela ovládat podmínky, okolnosti a načasování každého střetu.Těžba v null-secu je nejen výdělečnější, ale s podporou aliance může být i podstatně bezpečnější:

  • Intel kanály zajišťují včasné varování před nepřáteli
  • Nepřátelé jsou k vám nuceni cestovat určitou vzdálenost
  • Standing relativně spolehlivě ukazuje záměr hráčů okolo, většina aliancí se drží “Not Blue Shoot It” (Co není modré, to střílej) pravidla – každý, kdo není modrý, je nepřítel
  • Nepřátelé na cizím území nemají kde zadockovat
  • Obranné flotily aktivně pronásledují nepřátele
  • Často jsou k dispozici těžební boosty a těžba ve skupině podporuje pozornost

GANKING
High-sec je navrhnut jako “bezpečnější” prostor, ale ne “bezpečný” prostor. NPC policie CONCORD nereaguje dostatečně rychle, aby zabránila odhodlanému hráči od sestřelení jiného hráče, přichází jen spolehlivě potrestat.
Gankeři minimalizují náklady používáním levných a snadno nahraditelných lodí. Gankování těžařů je i přesto jen výjimečně výdělečné a spíš jde o činnost čistě zábavnou, či vycházející z jiné motivace, jako je odpor proti bezpečnému AFK těžení, jako odplata nebo jako demonstrace síly pro nábor nových pilotů.

Lodě vybavené drahými moduly (tzv. “Bling” fity) jsou naopak velmi výdělečné cíle, nevyžadující o moc větší přípravu, či náklady na sestřelení. Jednoduché pravidlo: neutrácejte za frakční, deadspacový nebo officírský modul na loď víc, než kolik stojí loď samotná.
V high-secu operuje řada skupin, které oportunisticky útočí na těžaře, především jde o alianci CODE. a skupinu Ministry of Love patřící k null-sec koalici The Imperium, přičemž jejich členové často patří do obou skupin.

Pokud těžíte v high-security vesmíru, pravděpodobně dříve či později na suicide gankery narazíte. Nejlepší způsob, jak se vyhnout high-sec gankerům, je jednoduše v high-secu netěžit. Těžba v null-secu je podstatně výdělečnější a pokud budete těžit v rámci zavedené aliance, budete mít výhody sítě kanálů včasného varování a obranných flotil, které zajišťují podstatně vyšší úroveň bezpečnosti, stejně jako schopnost se aktivně bránit. Něco, co mechaniky high-secu v podstatě neumožňují.
Jestliže chcete těžit v high-secu, buďte opatrní. Gankeři se soustředují na piloty co nedávají pozor a těží v křehkých lodích s vysokým těžebním výkonem. Těžební lodě nabízející vyšší rychlost těžby a vyšší kapacitu nákladového prostoru na rudu mají totiž zároveň velmi malé množství EHP (efektivních hitpointů). Covertor, nebo Hulk je možné zklikvidovat v řádu sekund, dokonce i osamoceným gankerem. Retrievery a Mackinawy jsou jen o trochu odolnější ale špatné fity mohou udělat i tyto lodě v high-secu v podstatě stejně zranitelné, jako prázdný shuttle.
Ideální lodě na těžbu v high-secu jsou lodě Procurer a Skiff, v případě kdy je vybavíte co nejvyšší možnou odolností a udržujete si při těžbě přiměřenou úroveň pozornosti. Správně nafitované jsou podstatně obtížnější “ganknout”, i když to není nemožné. Odhodlaná skupina s dostatečným množstvím pilotů (nebo altů), která dokáže sestřelit Skiff, už ale v zásadě dokáže sestřelit i Freighter, což je podstatně výdělečnější a většinou se rozhodne spíš pro takové lodě.
Kde létáte je stejně důležité, jako co pilotujete. Security status a vzdálenost od obchodních center má velký vliv na to, jestli budete pro gankery atraktivní cíl. Všechny systémy v blízkosti systémů Jita a Amarr bývají hlídkovány gankujícími skupinami.
Vězte však, že i zapadlé systémy mohou občas gankery přilákat, pokud je v nich dostatečně vysoká aktivita.


HAULING
Zatímco těžební lodě se většinou gankovat nevyplatí, transportní lodě (tzv. hauleři) všech tvarů a velikostí jsou atraktivní cíle. Pokud přepravujete vaší rudu nebo jiné zboží na trh sami, buďte ostražití. Udržujte cenu vašeho nákladu nízkou (například rozdělením nákladu na několik cest), vaše EHP v nejvyšší a oči na stopkách. Používejte scouty na kontrolu systému před tím než tam s drahým nákladem skočíte a věnujte pozornost dění okolo.

Tech 1 Industriálka nafitovaná na tank může bezpečně vozit okolo 50 milionů ISK, než začne přitahovat pozornost gankerů. Freighter nafitovaný Bulkhead moduly na zvýšení EHP může relativně bezpečně přepravovat okolo 1 miliardy ISK. Šance na gank roste exponenciálně, s tím jak roste hodnota nákladu, nebo se snižují EHP lodi.

Gankování haulerů je většinou o zisku. Gankeři používají Cargo Scannery aby našli cenný náklad a Ship Scannery aby zjistili, jaký fit mají jejich potenciální cíle. Pokud budete létat chytře, zjistí, že jim nestojíte za to úsilí a peníze a většinou vás nechají být. Používání Expanded Cargohold modulů může být lákavé na snížení počtu cest, které musíte s nákladem letět, ale výrazné snížení EHP může způsobit, že se stanete cílem gankerů už jen pro zábavu.

Je mnohem bezpečnější svěřit přepravu kurýrům, ale musíte počítat s tím že vám to vezme určitý zisk. Pokud vytvoříte kurýrní kontrakt se správně nastavenou zálohou (collateral), nemůže se toho moc pokazit. Zboží se buď dostane na určené místo, nebo dostanete smluvenu kompenzaci.