Ohlédnutí za rokem 2020

CCP se poohlédlo za rokem 2020, tedy konktrétně se slzou v oku vzpomnělo na nejpalčivější problémy EVE Online a naservírovalo hráčům celkový sumář toho co se stalo. Nemusím dodávat, že vše z jejich vlastního pohledu. Na hráčích je, jestli jim za pravdu v aspoň některých věcech dají, či nikoliv. 

V EVE byla velká část roku 2020 věnována snaze znovu získat kontrolu nad ekonomikou EVE Online, která se spirálovitě řítila k výraznému přebytku ISK, minerálů a aktiv hráčů. Toto úsilí nebylo vždy jednoduché, nebo pohodlné, takže vám patří naše uznání a poděkování za vaši trpělivost. Snad jsme touto snahou připravili půdu pro bohatší a udržitelnější budoucnost EVE. Než se pustíme do rozebrání budoucnosti, tady je pohled na některé z úspěchů v tomto roce:

  • Byly učiněny rázné kroky k utažení uzdy velkému šíření kapitálních lodí a to změnami jak v distribuci minerálů, tak síle kapitálních deštníků (umbrela).

  • Bylo zjištěno a řešeno několik zdrojů RMT ISK, zejména díry v misích v Invasions a Factional Warfare. Byly taky významně vylepšeny metody prevence platebních podvodů.

  • Změny zavedené v ekosystému kapitálních lodí zlepšily rozmanitost, podpořily eskalace a zvýšily množství destrukcí těchto assetů.
  • Bylo provedeno několik “smysluplných” úprav struktur; snížení spamování struktur, snížení síly a rozšíření tankování časovým pásmem (timezone tanking) a zničení struktury poskytuje nyní lepší zadostiučinění.

  • Systém Encounter Surveillance System (ESS) a Dynamic Bounty System byly spuštěny společně, aby dynamicky omezovaly nadměrné nadměrné prosředky získávané v jednotlivých systémech, podporovaly  PvP a zvyšovaly riziko polo afk rattingu.

  • Od října 2019 bylo zavedeno a udržováno celkem rychlé tempo změn rovnováhy a meta, což umožňuje rychlejší reakce na zpětnou vazbu od vás hráčů.

Po tom co se CCP takto poplácalo po zádech následovalo opěvování velmi přínosné spolupráce s Council of Stellar Management 14 i 15, i když bohužel, kvůli kovidu, bez osobních setkání. Na úplném začátku bylo také údajně učiněno strategické rozhodnutí nepoužívat CSM přednostně před zbytkem komunity a to kvůli velkým a zásadním změnám celé DNA hry. Musela být zachována integrita a nestranost všech zúčastněných.

CSM má naši důvěru, ale bylo rozhodnuto nepostavit je do situace, kdy by ostatní hráči mohli tvrdit, že byli předem varováni před významnými ekonomickými změnami ve hře. Interakce se všemi členy CSM jsou vysoce oceňovány a probíhá s nimi každodenní komunikace a debata o různých tématech. Díky jejich pracovnímu nasazení a odbornosti se díky tomu řada plánů a změn stala mnohem lepší.

Jelikož pravidelnost aktualizací probíhala v letošním roce mnohem rychlejším tempem, ne všechno bylo perfektní po zavedení na Tranquility. Toto je další oblast, kde byl CSM nesmírně užitečný. V kombinaci s daty a zpětnou vazbou, které se pravidelně shromažďují od celé komunity EVE Online, je možné rychle reagovat na fundamentální (klíčové/zásadní) změny, jako je návrat k „agresivnímu“ chování dronů. Příští rok budeme pokračovat v těchto klíčových změnách s rychlými iteracemi založenými na monitorování, datech a zpětné vazbě od CSM a hráčů

V následujícím textu, lze najít zajímavé prohlášení od CCP.

Chápeme a uznáváme, že mnoho hráčů čelí díky těmto změnám sníženému příjmu ve hře, vůči tomu na co byli v New Edenu zvykli. Aby to bylo z naší strany zcela jasno, současný nedostatek (Scarcity) není novou realitou, je to dočasná fáze a jednou skončí.

Botting a RMT

Žádný sumář o ekosystému EVE by nebyl kompletní bez diskuse o botech a RMT. Nekupujte prosím ISK od RMT hráčů a RMT webů a nedovolte svým přátelům, aby kupovali ISK z těchto zdrojů. Botting a RMT negativně ovlivňují nás všechny. Děkujeme vám všem za nahlášení botů, nástrojem pro hlášení ve hře u kterého se připravuje další vylepšení.

Pokračuje naše odhodlání odstranit všechny formy bottingu a RMT v EVE Online a uděláme vše pro zastavení prodejců ISK za reálné peníze, ztížení bottingu a potrestání těch, kteří se opakovaně snaží narušit naši komunitu. Hlavní důraz byl kladen na botting s vysokým dopadem (velké ryby RMT), ale další důraz bude věnován také vysoce viditelnému evidentnímu bottingu. V letošním roce bylo dosud uděleno 42 000 banů, z toho 15%, tedy přibližně 7200, nahlásili samotní hráči. Děkujeme vám za pomoc při zlepšování našich algoritmů a procesů, každý report se počítá!

Shrnutí

Rok 2020 byl rokem naší snahy o přestavbu. Práce letošního roku na ekosystému EVE byla zaměřena na dlouhodobé zdraví a udržitelnost EVE Online, aby bylo zajištěno, že volby hráčů budou vždy důležité, ztráta že má smysl a aby byl vesmír dynamický a měnící se. Letos byly učiněny velké kroky k vytvoření přesně takového ekosystému a mnoho hráčů EVE již začalo těžit z výhod prostřednictvím nových možností získávání ISK a mnoho dalších se k nim jistě přidá.

Fly Safe o7
uvidíme se příští rok.

EVE DEVELOPMENT TEAM 

Moje osobní reakce:

Musím uznat, že oproti minulým rokům se CCP letos opravdu blejsklo a trefilo se téměř ve všem. Situace kolem zmíněných finančních prostředků jednotlivých hráčů, kumulování asetů a možnost mít vše na jednom místě byla dál neúnosná. Inflace ISK byla natolik vážná, že musela být pro 90% hráčů evidentní a do očí bijící. Nepopulárním, ale nutným krokem redistribuce minerálů se podařilo ekonomiku EVE uklidnit a vrátit tam, kde byla, než CCP začalo se změnami předchozími.

Ať je má chvála jakákoliv, není to v žádném případě satisfakce. Ze strany CCP se totiž nejedná o nic jiného, než napravení některých jejich vlastních chyb z minulosti na které je buď museli upozornit samotní hráči, CSM, nebo si je uvědomili příliš pozdě. 

Jen uvedu příklad z nullsecu, poslední téměř dekádu totiž žiju právě tam. Když jsem poprvé začal pošilhávat po něčem větším, než je dread nebo carrier, zjistil jsem, že pouze trup (hull) Nyx supercarrieru stojí něco okolo 33-35bil ISK, Titan hull se pohyboval okolo 100bil ISK (cca rok 2013).

Na začátku roku 2020, před tzv. World War Bee 2, stál Nyx hull 12-15bil ISK a Titan hull 35-40bil ISK. Moje aliance jich byla schopna za měsíc vyrobit desítky, toto není normální stav. Po zásahu CCP, je Titan hull na 80bil ISK a Nyx hull na 30bil ISK.
Takže asi tak.

Celé počteníčko najdete zde

waltari

Člen korporace Militaris Industries v alianci Northern Coalition. Provozovatel Capsuleer.cz

WALTARI

PROZOVATEL