Another one….

Upozornění: V tomto článku zazní názory autora. Tyto názory nepředstavují oficiální názor webu capsuleer.cz

Dne 17.10 se již čtvrtý z Keepstarů PAPI navrátil do nicoty, ze které vzešel. A spolu s ním stovky, ba tisíce lodí, hlavně Ravenů.

Já osobně ztratil 2 Raveny a 2 Jackdawy, zároveň jsem si všiml několika nových a poměrně zajímavých taktik, které obě strany nasadily. Tentokráte jsem byl součástí první vlny Ravenů, které začaly Keepstar odstřelovat dalekonosnými raketami. Nějakým zázrakem jsem se nestal hlavním cílem a dostal se až na 8 raket v zásobníku, nicméně pak přišla katastrofa. Konkrétně Celestis (cruiser určený k využívání Sensor Dampenenerů – Tlumičů senzorů), který mi snížil maximální vzdálenost pro zaměřování a já nemohl dále na keep pálit, za chvíli se přidal ještě Maulus. PAPI začalo kontrovat naši taktiku útoku z velké vzdálenosti pomocí znemožnění zaměřování na velkou vzdálenost, ok, celkem logický vývoj. Můj první Raven padl pod zkázonosnou palbou flotily Rokhů odstřelovačů a Fraterniťáckého Naglfaru. Keep měl v tu chvíli asi 80% hullu.

Druhý deployment, též v Ravenovi, dopadl zcela katastrofálně. Po skoku se mi zabugoval klient (úplně stejně jako minule, kurzor náhodně poskakoval po obrazovce a nebylo možné nic dělat), a já byl  nucen restartovat, což zabralo hodinu. Když se to nakonec podařilo a já se dostal na Keepstar, došlo k nepříjemnému a upřímně řečeno poněkud podezřelému incidentu. Přibližně kolem chvíle, kdy jsem zaměřil Keepstar (myslím, že spíš o trochu dříve) jsem se totiž dostal pod palbu Carrieru. Což nedává žádný smysl, zpoždění na serveru trvalo v té době asi 5 minut a zaměřování a aktivace zbraní jsou dvě oddělené akce (zbraně nelze aktivovat, pokud nemáte zaměřený cíl, v takovém případě se spustí jakýsi “čekací mód”), a PAPI mohlo provést dvě akce za dobu, co já mohl provést jednu. Mám poněkud obavu hraničící s jistotou, že PAPI mělo včera na serveru prioritu a jejich příkazy jím byly zpracovávány rychleji (tohle je poprvé, co se něco podobného stalo). Samozřejmě při snaze o prodiskutování této možnosti se na mě na chatech a redditu snesla výživná sprška urážek a chabých posměšků, ale tak to je se vším. Nu a ještě ke všemu mě jamoval blackbird (Další novinka v arzenálu PAPI, ale taky celkem logický vývoj) a scramovala Harpy (Které PAPI nasazuje, aby zabránily Ravenům v taktickém ústupu či přesunu na jinou pozici) Osud mého druhého Ravenu zpečetil jistý Horďák výstřelem ze svého Naglfaru. Mé rozdurdění v té chvíli neznalo hranic, ale rozhodl jsem se, že to zkusím znovu. Tentokrát v Jackdawovi.

Naše Jackdaw fleeta na bojišti prováděla primárně dvě věci. Hit and Run útoky na nepřátelské Rokhy a ochranu Carrierů (občas i Ravenů) které se nacházely ve větší vzdálenosti od Keepstaru a pravděpodobně měly za úkol likvidovat stíhačky od nepřátelské supercarrier fleety (má obrazovka byla plná hlášení o tom, že space superiority fighters narušují warp jiné stíhačce), nejsem si ale jist, zda šlo primárně o likvidaci lehkých či těžkých stíhačů. Tyto Carriery se totiž dostávaly pod palbu menších úderných oddílů tvořených t3 Destroyery (Hecate a Jackdawy), Interdictorů a občas nějakých těch těžkých stíhaček ze vzdáleného supercarrieru. Nicméně můj první turnus v této flotile byl stráven především útoky na Rokhy, které byly navzdory očekáváním docela úspěšné, nepřátelé totiž neměli logi cruisery a místo toho jim ochranu poskytoval jediný FAX, jehož repy šly při správném načasování a koordinaci prorazit. Bylo vidět, že nečekali, že na ně budeme takto útočit, předpokládám, že příště bude těch Faxů víc, případně budou Rokhy mít logistické cruisery. Bohužel pro mě se mi zrušil anchor a zaostal jsem za fleetou, což samozřejmě vedlo k tomu, že jsem se stal primárním cílem. A i přes snahu našich logistik jsem byl udolán neutuchajícími salvami od Rokhů, Dredů, Jackdawů a Eaglů. Nicméně někdy okolo této doby Northern Coalition na chvíli zapomněli, že jsou s Brave Collective spojenci, a zmasakrovali jim Eagle fleetu, takže chacha, chocho, chichi.

Můj druhý Jackdaw turnus byl asi to nejlepší, co pro mě ten den bitva přinesla. Naše rakety přinesly zkázu mnoha Interdictorům a T3 Destíkům, které necudně prznily naše carriery. Na začátku tohoto turnusu dosáhlo zpoždění maxima a než se server odlagoval (a zpoždění kleslo na cca. 2 minuty), nám trvalo až 15 minut, než byl náš příkaz zpracován. Nicméně pak přišlo něco mnohem horšího, PAPI dokázalo překonat rychlost doplňování našich stavů a odpočet opravy Keepstaru se rozběhl (normální rychlostí, protože CCP si myslí, že to je dobrý nápad, aby nebyl ovlivněn tidi). Náš FC, chtivý slávy a vstupenky do Valhally, nařídil přímý útok na Keepstar zblízka. A v tu chvíli začalo peklo. Nepřátelé na nás koncentrovali palbu, vědomi si toho, že bez nás již odpočet nebude zastaven, naštěstí naše blízkost keepstaru a vysoká rychlost zabránily dreadnoughtům, aby nás zmasakrovaly. Navzdory jejich snaze se nám podařilo odpočet zastavit na dost dlouho, aby dorazily posily (Dominixy se sentry drony – proti těm jsou celestisy a blackbirdy k ničemu, jakmile zahájí palbu, příště tam bude mít PAPI nasazené Carriery s protidronovými (space superiority) stíhačkami, případně jackdawy – a naše oblíbené Myrmidony) a znovu dostaly Keepstar pod palbu. FC sice padl, ale velká část flotily se zvládla evakuovat a pokračovat v boji. Já mezi nimi nebyl, při warpu si mě vybrala nepřátelská Harpy, a i když její pilot nebyl zrovna nejostřejší tužka v penále a přeletěl mě, což nakonec vedlo k jeho odletu z dosahu scramu, situace využila TESŤácká Chiméra. A tak si Chaos vzal dalšího Jackdawa.

A vzhledem k tomu, že už bylo půl čtvrté ráno, jsem šel spát. Keepstar nakonec padl těsně před pátou ranní hodinou.

Abych to shrnul, i když je poměrně těžké snášet útrapy od serveru a CCP, ať už záměrné či nikoliv, je minimálně velmi zajímavé sledovat, jak se postupně vyvíjí taktika obou stran a jak jsou obě strany schopné tvrdit, že vlastně vyhrávají. Ještě jsem si všiml postupných změn v rétorice PAPI (když odfiltrujeme jejich neustálé chvástání a bídné posměšky). Navíc opět zvítězit proti obrovské přesile, která má navíc doslova všechny karty, není špatný pocit.

5 Stages of PAPI

  1. Jóóó! Smrt Goonům!! Zadupeme vás do země a vypudíme vás z EVE! Delve do pár týdnů shoří na popel!!!!
  2. Hahaha, my vás chceme jen ponížit, ukázat vám, že jsme silnější než vy, hahaha!
  3. Hahaha, my ten jeden Keepstar do Delve dostaneme, však počkejte.
  4. Hahaha, vy furt sedíte u těch kompů, sežeňte si reálný život, vždyť o nic nejde, my to děláme jen pro zábavu.
  5. tbd

No nic, tak se uvidíme zítra, až se anchorne další Keepstar. Já jdu mezitím těžit Veldspar do hisecu. Neboť jak pravil T. G. Masaryk: Těžba Veldsparu v hisecu má zlaté dno.

Shepard out.

Ralph Shepard

Ralph je člen korporace Ascendance v alianci Goonswarm Federation a uvolil se sem tam napsat pro Capsuleer shrnutí a BR z WWB2 z pohledu Imperia.

WALTARI

PROZOVATEL